Objawienie Pańskie - Trzech Króli

1. Dziś obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną w tradycji świętem Trzech Króli. Należy ono do najstarszych świąt chrześcijańskich. Wiąże się nierozerwalnie z uroczystością Bożego Narodzenia, chociaż niesie ze sobą odmienność i różnorodność treści. Podczas Mszy świętych odbywa się błogosławieństwo kredy i znaczy się drzwi domów i mieszkań. Formuła tradycyjna K+M+B 2023 od inicjałów Mędrców albo formuła C+M+B 2023 w nawiązaniu do błogosławieństwa: "Christus mansionem benedicat" - "Chrystus błogosławi to mieszkanie".
2. Dzisiaj dzień modlitw w intencji misji; modlimy się za misjonarzy pochodzących z Archidiecezji Gdańskiej; Dzień Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i pierwszy piątek miesiąca.
3. Podczas liturgii w świątyni ogłaszane są daty Wielkanocy i innych świąt ruchomych Anno Domini 2023:

Święta ruchome są to święta, które nie są na stałe powiązane z określoną datą w kalendarzu. Najczęściej dotyczy to świąt kościelnych, których obchody są regulowane przez Kodeks prawa kanonicznego. Przykładem święta ruchomego jest Wielkanoc, której datę wyznaczono podczas soboru nicejskiego w 325 r. Ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Z datą obchodów Świąt Wielkanocnych związana jest większość ruchomych świąt kościelnych.
Drodzy Bracia i Siostry!
Chwała Pańska objawiła się wśród nas i zawsze będzie się objawiać, aż do powtórnego Jego przyjścia.
W rytmie i wydarzeniach czasu, wspominamy i przeżywamy tajemnice zbawienia.
Centrum całego roku liturgicznego jest święte Triduum Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego, które osiąga szczyt w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
W tym roku Wielkanoc będziemy obchodzili 9 kwietnia.
W każdą niedzielę – Paschę tygodnia, Kościół Święty uobecnia wielkie wydarzenia, przez które Chrystus zwyciężył grzech i śmierć.
Ze świąt Paschalnych, wypływają wszystkie święte dni.
Środa Popielcowa, rozpoczynająca Wielki Post jest w tym roku 22 lutego.
Wniebowstąpienie Pańskie 21 maja.
Zesłanie Ducha Świętego 28 maja.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej 8 czerwca.
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa 16 czerwca.
Pierwsza Niedziela Adwentu 3 grudnia.
Równocześnie w święta Matki Bożej, Apostołów, świętych i we Wspomnienia Wiernych Zmarłych, Kościół pielgrzymujący na ziemi głosi Paschę swojego Pana.
Chrystusowi, który był, który jest i który przychodzi, Panu czasu i historii, niech będzie wieczna chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Parafia rzymskokatolicka

pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Malczewskiego 18, 81-817 Sopot

tel. 690 487 130
nspjsopot@diecezjagdansk.pl

Biuro Parafialne
czynne w godzinach:

Poniedziałek 10.00 - 12.00
Środa 10.00 - 12.00
Piątek 15.30-17.00

w czasie wakacji
Środa 10.00 - 12.00
Piątek 15.30 - 17.00

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie © Copyright 2017